Rekomendacja Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

 

L.dz. 026/KIPA/11

Warszawa, 17 maja 2011 r.

  

 

Sz. P. Tomasz Strzymiński

Fundacja Audiodeskrypcja

ul. Gaskiewicza 15

15 - 128 Białystok 

 

List rekomendacyjny

 

 

 


      Audiodeskrypcja jest techniką, która za pomocą opisu słownego udostępnia osobom niewidomym i słabowidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala na spotkanie ze sztuką. Dzięki dodatkowym komentarzom słownym osoby z deficytem wzroku mogą poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Audiodeskrypcja poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen umożliwia widzom niewidomym samodzielną interpretację treści wizualnych, pozwala podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie. Pozostawia w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać twórca. Rozwój audiodeskrypcji powoduje konieczność przyjęcia standardów, gwarantujących odbiorcom sztuki możliwość osobistej interpretacji "oglądanego" dzieła.

      Fundacja Audiodeskrypcja uznała za niezbędne dostosowanie polskich standardów do norm obowiązujących w innych krajach oraz ujednolicenie praktyki zawodowej osób tworzących audiodeskrypcję, ujętych w kodeks etyki zawodowej. Reguły audiodeskrypcji są zbiorem kompleksowo usystematyzowanych zasad oraz norm postępowania audiodeskryptorów tworzących opisy do m.in. produkcji audiowizualnych.  Już teraz ze standardów wdrażanych przez Fundację korzystają takie uczelnie jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski, czy już wkrótce Uniwersytet Jagielloński.
      KIPA wraz z organizacjami środowisk twórczych, opracowującymi obywatelski projekt ustawy medialnej współpracowała z Fundacją Audiodeskrypcja w celu zagwarantowania osobom z deficytem wzroku jak najpełniejszego dostępu do kultury audiowizualnej i innych istotnych treści obecnych na antenach nadawców telewizyjnych. Bogate doświadczenie, osiągnięcia i determinacja Fundacji w dążeniu do równoprawnego uczestnictwa osób z dysfunkcją wzroku w życiu kulturalnym zasługują na wsparcie wszystkich środowisk, które tę kulturę tworzą. Głównym celem twórcy jest wszak dotarcie do odbiorcy.
      KIPA rekomenduje wszystkim producentom dzieł audiowizualnych umożliwianie ich odbioru także przez osoby niepełnosprawne i stosowanie proponowanych przez Fundację standardów audiodeskrypcji.

 

 

Maciej Strzembosz                 

 

 

Prezes Krajowej Izby               

Prodeucentów Audiowizualnych      

 

 

 


00-724 Warszawa, ul. Chełmska 21/ 28 c, tel./fax: (022) 840 59 01, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.kipa.pl

 

 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.