Rekomendacja Narodowego Instytutu Audiowizualnego
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 01, sierpień 2011 14:02
NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY
Warszawa, 27 czerwca 2011 r.
List rekomendacyjny
Przeciwdziałanie wykluczeniu z uczestnictwa w kulturze jest jednym z priorytetów polskiej i europejskiej polityki kulturalnej. Zadanie to jest szczególnie istotne w przypadku osób niepełnosprawnych, których partycypacja w sferze kultury jest często utrudniona z powodu częściowego lub zupełnego ograniczenia określonych możliwości percepcyjnych. Powstawanie nowych rozwiązań intelektualnych i technologicznych umożliwiających pokonywanie takich barier oraz ich efektywne wdrażanie stanowią realną szansę na znaczne ograniczenie marginalizacji osób niepełnosprawnych w dostępie do dóbr kultury. Jednym z takich nowatorskich rozwiązań jest metoda audiodeskrypcji pomagająca osobom niewidzącym oraz niedowidzącym między innymi w poznawaniu dziedzictwa audiowizualnego.
Rekomendacja Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 13, maj 2011 02:32
L.dz. 026/KIPA/11
Warszawa, 17 maja 2011 r.
Sz. P. Tomasz Strzymiński
Fundacja Audiodeskrypcja
ul. Gaskiewicza 15
15 - 128 Białystok
List rekomendacyjny
Audiodeskrypcja jest techniką, która za pomocą opisu słownego udostępnia osobom niewidomym i słabowidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala na spotkanie ze sztuką. Dzięki dodatkowym komentarzom słownym osoby z deficytem wzroku mogą poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Audiodeskrypcja poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen umożliwia widzom niewidomym samodzielną interpretację treści wizualnych, pozwala podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie. Pozostawia w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać twórca. Rozwój audiodeskrypcji powoduje konieczność przyjęcia standardów, gwarantujących odbiorcom sztuki możliwość osobistej interpretacji "oglądanego" dzieła.
Rekomendacja Stowarzyszenia Filmowców Polskich
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 24, kwiecień 2011 21:08
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Association des Cineastes Polonais
Polish Filmmakers Association
ul. Krakowskie Przedmieście 7, 00-068 Warszawa, tel.+48 22 556 54 40, faks +48 22 845 39 08, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.sfp.org.pl
L. dz. 465/11/DPRM
Warszawa, 18 kwietnia 2011r.
Szanowny Pan
Tomasz Strzymiński
Fundacja Audiodeskrypcja
ul. Gaskiewicza 15
15-128 Białystok
Stowarzyszenie Filmowców Polskich rekomenduje Standardy tworzenia audiodeskrypcji przygotowane przez Fundację Audiodeskrypcja. Reguły są zbiorem kompleksowo usystematyzowanych reguł, zasad oraz norm postępowania audiodeskryptorów tworzących opisy do produkcji audiowizualnych. Celem standardów jest dostosowywanie do norm obowiązujących w innych krajach oraz ujednolicenie praktyki zawodowej osób tworzących audiodeskrypcję.
Rekomendacja Urzędu Kontroli Elektronicznej
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 11, maj 2011 17:29
Warszawa, dnia 19 maja 2011 r.
PREZES URZĘDU KOMUNIKACJI
ELEKTRONICZNEJ
Anna Streżyńska
Pan
Tomasz Strzymiński
Prezes Fundacji Audiodeskrypcja
Szanowny Panie Prezesie.
Z zadowoleniem przyjmuję informację o działaniach Fundacji Audiodeskrypcja. Przyłączamy się do instytucji rekomendujących standardy tworzenia audiodeskrypcji, która ma pomóc osobom niepełnosprawnym i starszym w dostępie do kultury i sztuki wizualnej.
Rekomendacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 13, kwiecień 2011 05:23
POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ
POLISH FILM INSTITUTE
List rekomendacyjny
Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się rozwój rynku audiodeskrypcji w Polsce. Wiąże się on między innymi z dostosowywaniem do norm audiodeskrypcji obowiązujących w innych krajach oraz różnymi sposobami ich interpretacji i adaptacji. Skutkiem tego w treści audiodeskrypcji zauważyć można chociażby łamanie najbardziej podstawowego wymogu, którym jest opisywanie tego, co można zaobserwować na obrazie. Zamiast opisu wizualnej warstwy obrazu, w treści audiodeskrypcji odnajdujemy osobiste odczucia, domysły i skojarzenia, jakie dany obraz, a także dźwięk z nim związany wywołał u osoby tworzącej audiodeskrypcję.