Rekomendacja Stowarzyszenia Filmowców Polskich

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Association des Cineastes Polonais

Polish Filmmakers Association

 


ul. Krakowskie Przedmieście 7, 00-068 Warszawa, tel.+48 22 556 54 40, faks +48 22 845 39 08, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , www.sfp.org.pl

L. dz. 465/11/DPRM


Warszawa, 18 kwietnia 2011r.

 

Szanowny Pan

Tomasz Strzymiński

Fundacja Audiodeskrypcja

ul. Gaskiewicza 15

15-128 Białystok

 

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich rekomenduje Standardy tworzenia audiodeskrypcji przygotowane przez Fundację Audiodeskrypcja. Reguły są zbiorem kompleksowo usystematyzowanych reguł, zasad oraz norm postępowania audiodeskryptorów tworzących opisy do produkcji audiowizualnych. Celem standardów jest dostosowywanie do norm obowiązujących w innych krajach oraz ujednolicenie praktyki zawodowej osób tworzących audiodeskrypcję.

 

Ze standardów korzystają instytucje i uczelnie w tym: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

 

Od 2007 roku Fundacja Audiodeskrypcja współpracuje z SFP przy organizowaniu seansów z audiodeskrypcją podczas FPFF w Gdyni. Wspólnie projekty to m.in.: projekcja bajek "Piotruś i wilk" w 2008 roku oraz "Rodzina Leśniewskich" w 2009 roku. W roku 2008 Fundacja współpracowała również przy publikacji artykułu o technice audiodeskrypcji, który ukazał się w Magazynie SFP.

 

Wierzę, że Standardy pozwolą na efektywniejszą pracę instytucjom korzystającym z audiodeksrypcji z pożytkiem dla osób niewidomych i niedowidzących, z myślą o zapewnieniu im swobody pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.

 


Z wyrazami szacunku
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich

 

 

Jacek Bromski
 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.