Rekomendacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 13, kwiecień 2011 05:23
POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ
POLISH FILM INSTITUTE
List rekomendacyjny
Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się rozwój rynku audiodeskrypcji w Polsce. Wiąże się on między innymi z dostosowywaniem do norm audiodeskrypcji obowiązujących w innych krajach oraz różnymi sposobami ich interpretacji i adaptacji. Skutkiem tego w treści audiodeskrypcji zauważyć można chociażby łamanie najbardziej podstawowego wymogu, którym jest opisywanie tego, co można zaobserwować na obrazie. Zamiast opisu wizualnej warstwy obrazu, w treści audiodeskrypcji odnajdujemy osobiste odczucia, domysły i skojarzenia, jakie dany obraz, a także dźwięk z nim związany wywołał u osoby tworzącej audiodeskrypcję.
Fundacja Audiodeskrypcja mając powyższe na uwadze uznała za niezbędne wdrożenie do praktyki standardów tworzenia audiodeskrypcji wraz z kodeksem postępowania audiodeskryptorów. Standardy mają na celu ujednolicenie praktyki zawodowej osób tworzących audiodeskrypcję, harmonizowanie norm tworzenia audiodeskrypcji i zasad ich wdrażania przez audiodeskryptorów polskich z tymi, które obowiązują powszechnie w innych krajach, promowanie jednolitych, obowiązujących w środowisku osób tworzących audiodeskrypcję, reguł postępowania, wpływających na ukształtowanie ich odpowiedzialności zawodowej, kształtowanie wymagań i oczekiwań odbiorców audiodeskrypcji pod adresem osób ją tworzących oraz, z drugiej strony, tworzenie podstaw do oddziaływania audiodeskryptorów na treść audiodeskrypcji, zabezpieczenie interesów odbiorców audiodeskrypcji poprzez sformułowanie wymogów, jakim powinna odpowiadać prawidłowo stworzona audiodeskrypcja, umożliwienie dokonania oceny działalności konkretnego deskryptora, audiodeskryptora i lektora przy zastosowaniu zobiektywizowanych kryteriów, jakimi są te standardy.
Fundację Audiodeskrypcja tworzą osoby niewidome i zaprzyjaźnione z nimi osoby pełnosprawne, dostrzegające potrzebę pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym i kulturalnym. Dlatego też realizując swe działania Fundacja Audiodeskrypcja wdraża w życie prawo każdego człowieka do uczestnictwa w kulturze, w której żyje. Fundacja dysponuje szerokim wachlarzem doświadczeń w zakresie udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku, dzięki którym zrealizowała wiele nagrodzonych inicjatyw. Są to między innymi pierwszy seans kinowy, film na DVD i spektakl teatralny z audiodeskrypcja, pierwsza wystawa dzieł plastycznych z audiodeskrypcja, pierwszy muzealny przewodnik audio z audiodeskrypcja oraz pierwsza audiodeskrypcja widowiska sportowego. Za zrealizowane przedsięwzięcia w roku 2010 Fundacja Audiodeskrypcja otrzymała nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku oraz główną nagrodę wojewody podlaskiego za najlepszą Inicjatywę Społeczną roku 2009 w bloku inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.
Polski Instytut Sztuki Filmowej rekomenduje stosowanie standardów tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych proponowane przez Fundację Audiodeskrypcja i zachęca do tworzenia warunków do odbioru filmów również przez osoby niepełnosprawne.
DYREKTOR
Agnieszka Odorowicz
POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ POLISH FILM INSTITUTE ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, PL - 00-071 Warszawa T. [+48] 022 42 10 130 F. [+48] 022 42 10 241 E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.pisf.pl
CERTYFIKAT ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ
ISO 9001:2000 NR 0198 100 00174