Rekomendacja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ

POLISH FILM INSTITUTE

 


List rekomendacyjny


 
       Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się rozwój rynku audiodeskrypcji w Polsce. Wiąże się on między innymi z dostosowywaniem do norm audiodeskrypcji obowiązujących w innych krajach oraz różnymi sposobami ich interpretacji i adaptacji. Skutkiem tego w treści audiodeskrypcji zauważyć można chociażby łamanie najbardziej podstawowego wymogu, którym jest opisywanie tego, co można zaobserwować na obrazie. Zamiast opisu wizualnej warstwy obrazu, w treści audiodeskrypcji odnajdujemy osobiste odczucia, domysły i skojarzenia, jakie dany obraz, a także dźwięk z nim związany wywołał u osoby tworzącej audiodeskrypcję.

       Fundacja Audiodeskrypcja mając powyższe na uwadze uznała za niezbędne wdrożenie do praktyki standardów tworzenia audiodeskrypcji wraz z kodeksem postępowania audiodeskryptorów. Standardy mają na celu ujednolicenie praktyki zawodowej osób tworzących audiodeskrypcję, harmonizowanie norm tworzenia audiodeskrypcji i zasad ich wdrażania przez audiodeskryptorów polskich z tymi, które obowiązują powszechnie w innych krajach, promowanie jednolitych, obowiązujących w środowisku osób tworzących audiodeskrypcję, reguł postępowania, wpływających na ukształtowanie ich odpowiedzialności zawodowej, kształtowanie wymagań i oczekiwań odbiorców audiodeskrypcji pod adresem osób ją tworzących oraz, z drugiej strony, tworzenie podstaw do oddziaływania audiodeskryptorów na treść audiodeskrypcji, zabezpieczenie interesów odbiorców audiodeskrypcji poprzez sformułowanie wymogów, jakim powinna odpowiadać prawidłowo stworzona audiodeskrypcja, umożliwienie dokonania oceny działalności konkretnego deskryptora, audiodeskryptora i lektora przy zastosowaniu zobiektywizowanych kryteriów, jakimi są te standardy.

 

       Fundację Audiodeskrypcja tworzą osoby niewidome i zaprzyjaźnione z nimi osoby pełnosprawne, dostrzegające potrzebę pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym i kulturalnym. Dlatego też realizując swe działania Fundacja Audiodeskrypcja wdraża w życie prawo każdego człowieka do uczestnictwa w kulturze, w której żyje. Fundacja dysponuje szerokim wachlarzem doświadczeń w zakresie udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku, dzięki którym zrealizowała wiele nagrodzonych inicjatyw. Są to między innymi pierwszy seans kinowy, film na DVD i spektakl teatralny z audiodeskrypcja, pierwsza wystawa dzieł plastycznych z audiodeskrypcja, pierwszy muzealny przewodnik audio z audiodeskrypcja oraz pierwsza audiodeskrypcja widowiska sportowego. Za zrealizowane przedsięwzięcia w roku 2010 Fundacja Audiodeskrypcja otrzymała nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku oraz główną nagrodę wojewody podlaskiego za najlepszą Inicjatywę Społeczną roku 2009 w bloku inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.
 


       Polski Instytut Sztuki Filmowej rekomenduje stosowanie standardów tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych proponowane przez Fundację Audiodeskrypcja i zachęca do tworzenia warunków do odbioru filmów również przez osoby niepełnosprawne.

 

DYREKTOR

 

Agnieszka Odorowicz

 


 
POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ POLISH FILM INSTITUTE ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, PL - 00-071 Warszawa T. [+48] 022 42 10 130 F. [+48] 022 42 10 241 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. www.pisf.pl
 
CERTYFIKAT ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ
 
ISO 9001:2000 NR 0198 100 00174

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.