Zakończyła się realizacja projektu "Udostępniamy Muzeum gościom niewidzącym i obcojęzycznym"

Dobiegła końca realizacja projektu "Udostępniamy Muzeum gościom niewidzącym i obcojęzycznym".

Projekt realizowało Muzeum Przyrody w Drozdowie we współpracy z Fundacją Audiodeskrypcja.  Został on dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku - Departamentu Infrastruktury i Ochrony Środowiska, w ramach Programu „Wspieranie działalności ośrodków edukacji ekologicznej”.

Celem projektu było udostępnienie Muzeum Przyrody w Drozdowie osobom niewidomym i słabowidzącym poprzez stworzenie przewodnika audio z audiodeskrypcją wybranych obiektów muzealnych, oraz gościom obcojęzycznym poprzez przygotowanie niemiecko i anglojęzycznej wersji przewodnika audio.

Dodatkowo przygotowano kilka eksponatów wypreparowanych zwierząt, co daje możliwość "zobaczenia ich za pośrednictwem dotyku". Poznanie przez dotyk jest atrakcją i sprawia przyjemność nie tylko najmłodszym, ale wszystkim zwiedzającym.
Kolejną innowacją wprowadzoną w ramach projektu jest całkowicie nowa strona internetowa Muzeum Przyrody w Drozdowie. Jest ona tworzona zgodnie ze standardami dostępności W3C, które uwzględniają potrzeby i możliwości korzystania z internetu przez osoby niewidome.

Już teraz niewidomi internauci korzystający z programów odczytu ekranu mogą pobrać ze strony Muzeum Przyrody w Drozdowie przewodnik audio z audiodeskrypcją.Niezwykle ważny z punktu widzenia realizatorów projektu jest fakt, iż Muzeum Przyrody  w Drozdowie jest beneficjentem projektu "Drzwi Do Kultury. Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu osób niewidomych i słabowidzących do sztuk wizualnych", zrealizowanego przez Fundację Audiodeskrypcja wspólnie z Fundacją Prawo i Partnerstwo, który jako pierwszy otworzył na stałe swe drzwi za pomocą audiodeskrypcji i przewodnika audio gościom niewidomym i słabowidzącym.

Obecnie placówki kulturalne w swojej przytłaczającej większości nie są dostosowane do potrzeb osób niewidomych, a przygotowywane pokazy z audiodeskrypcją mają charakter wydarzeń incydentalnych, jednostkowych.

Zrealizowany projekt zasługuje zatem na uwagę, gdyż jest pierwszym w Polsce krokiem, zmierzającym do trwałego, systemowego rozwiązania tego problemu. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować tę inicjatywę, tym bardziej iż to pierwsze, ale nie ostatnie zmiany udostępniające Muzeum Przyrody w Drozdowie. Kolejnym takim przedsięwzięciem będzie budowa ścieżki edukacyjnej w parku muzealnym. Budowa “Ostoi Drozdowskiej” rozpocznie się w 2010 roku.

 

Zobacz także:

Media o projekcie "udostępniamy Muzeum..."

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.