Trzeci zjazd szkoleniowy w projekcie "Drzwi do kultury..."

W dniach 22 i 23 października 2009 r. w Hotelu Zejer w Barszczewie koło Białegostoku odbył się trzeci zjazd szkoleniowy w ramach projektu "Drzwi do kultury. Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu osób niewidomych i słabowidzących do sztuk wizualnych".

 


W warsztatach prowadzonych przez trenerów audiodeskrypcji – Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego, wzięło udział czternastu przedstawicieli różnych instytucji kultury i sztuki z terenu województwa podlaskiego.

Tym razem szkolenia w większości poświęcone były praktycznym aspektom audiodeskrypcji, zarówno dotyczącym jej tworzenia, ale i prezentowania.
Warsztaty rozpoczęły się ćwiczeniami emisji głosu na podstawie utworu literackiego. Uczestnicy uczyli się jak budować nastrój dzięki różnicowaniu tempa i siły głosu, jak wykorzystywać możliwości ludzkiego głosu zarówno do wzbogacenia jak i prawidłowego odczytywania opisów w zależności od charakteru prezentowanego dzieła.
Następnym krokiem było stworzenie audiodeskrypcji ilustracji utworu poetyckiego.

Drugiego dnia szkolenia uczestnicy tworzyli audiodeskrypcję do eksponatu ze zbiorów muzeum przyrody, poznali zasady audiodeskrypcji obrazu filmowego. Warsztaty zakończyły ćwiczenia tworzenia audiodeskrypcji na podstawie wybranego fragmentu filmu.

 

Mamy nadzieję, że nasze warsztaty przyczynią się do popularyzacji oraz wzrostu znaczenia i jakości audiodeskrypcji w udostępnianiu dóbr kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym.

 

Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Fundacja Audiodeskrypcja realizuje go w partnerstwie z Fundacją Prawo i Partnerstwo.

 

 

 Logo Fundacji AudiodeskrypcjaLogo Funduszu Inicjatyw ObywatelskichLogo Fundacji Prawo i Partnerstwo

 

 

 

 

Zobacz także:

Projekt "Drzwi do kultury..."

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.