Drugi zjazd szkoleniowy w projekcie "Drzwi do kultury..."

W dniach 8 i 9 października 2009 r. w Hotelu Zejer w Barszczewie koło Białegostoku odbył się drugi zjazd szkoleniowy zorganizowany w ramach projektu "Drzwi do kultury. Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu osób niewidomych i słabowidzących do sztuk wizualnych".

 

W warsztatach prowadzonych przez trenerów audiodeskrypcji – Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego wzięło udział czternaście osób reprezentujących różne instytucje kultury i sztuki z terenu województwa podlaskiego.

Tym razem warsztaty rozpoczęły się lekcją brajla. Dzięki brajlowskim pomocom dydaktycznym uczestnicy mogli poznać brajla w praktyce. Tabliczka brajlowska i rysik dał każdemu uczestnikowi możliwość sprawdzenia swych umiejętności pisania brajlem. Na przykładach tyflografiki, czyli wypukłej grafiki użytecznej i dostosowanej do możliwości poznawczych osoby niewidomej, uczestnicy zapoznali się ze sposobami redagowania i odczytywania wypukłych obrazów. 
Kolejnym tematem warsztatów była audiodeskrypcja, dzięki której poprzez precyzyjne i zwięzłe opisy werbalne przekazuje się treść wizualną.

Uczestnicy warsztatów poznali możliwości zastosowania audiodeskrypcji oraz wykorzystania jej do opisu dzieł plastycznych, scenicznych, filmowych. Zapoznali się też z podstawowymi zasadami obowiązującymi przy prawidłowym tworzeniu audiodeskrypcji w zależności od rodzaju opisywanego dzieła. Dowiedzieli się również na czym polega różnica między audiodeskrypcją, a informacją o eksponacie w galerii czy muzeum.
Ważnym elementem warsztatów były ćwiczenia, podczas których uczestnicy poznawali znaczenie i zastosowanie każdej z zasad audiodeskrypcji.
Ćwiczenia tworzenia audiodeskrypcji do obrazu i rzeźby pozwoliły zweryfikować dotychczasową wiedzę na temat opisywania dzieła i dostrzec obrazowy charakter opisów w audiodeskrypcji.

 

Mamy nadzieję, że nasze warsztaty przyczynią się do popularyzacji oraz wzrostu znaczenia i jakości audiodeskrypcji w udostępnianiu dóbr kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym

 

Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Fundacja Audiodeskrypcja realizuje go w partnerstwie z Fundacją Prawo i Partnerstwo.

 

 

 Logo Fundacji AudiodeskrypcjaLogo Funduszu Inicjatyw ObywatelskichLogo Fundacji Prawo i Partnerstwo

 

 

 

 

Zobacz także:
Projekt "Drzwi do kultury..."

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.