Czwarty zjazd szkoleniowy w projekcie "Drzwi do kultury..."

W dniach 5 i 6 listopada 2009 r. w Hotelu Zejer w Barszczewie koło Białegostoku odbył się czwarty, ostatni zjazd szkoleniowy zorganizowany w ramach projektu

"Drzwi do kultury. Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu osób niewidomych i słabowidzących do sztuk wizualnych".

W warsztatach prowadzonych przez trenerów audiodeskrypcji – Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego wzięło udział czternaście osób reprezentujących różne instytucje kultury i sztuki z terenu województwa podlaskiego.

W pierwszym dniu warsztatów kontynuowane były ćwiczenia z zakresu tworzenia audiodeskrypcji obrazu filmowego. Uczestnicy opracowywali audiodeskrypcję kolejnego fragmentu filmu pt.: „Zmruż oczy”Andrzeja Jakimowskiego. Następnie pod kierunkiem trenerów uczyli się jak prawidłowo odczytywać audiodeskrypcję: jak dopasowywać tempo czytania do długości poszczególnych ujęć i sekwencji filmowych, jak harmonizować czytany tekst z istotnymi dla zrozumienia filmu efektami dźwiękowymi i ścieżką dialogową.

Drugi, ostatni dzień szkolenia poświęcony był zasadom i ćwiczeniom tworzenia audiodeskrypcji do utworów scenicznych. W trakcie zajęć uczestnicy opracowywali audiodeskrypcję do fragmentu spektaklu pt. "...etcetera..." Teatru K3, w którym aktorki swe role przekazują lalkom rozpoczynając mistrzowską animację. To, co na początku wydawało się niemożliwe, w trakcie warsztatów okazało się jak najbardziej wykonalne. Podczas ćwiczeń stworzona została audiodeskrypcja do fragmentu przedstawienia,  które przede wszystkim opaste na plastyczności, umownej scenografii oraz na niosącej właściwy klimat muzyce Bogdana Szczepańskiego.

W ostatniej części warsztatów uczestnikom zostały przedstawione możliwe rozwiązania technologiczne i sprzętowe, które mogą być wykorzystywane przez placówki kultury w celu udostępnienia dóbr kultury i sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym. Uczestnicy poznali też konkretne przykłady takich rozwiązań wprowadzone przez wybrane instytucje kultury na świecie, m.in. National Theatre (Wielka Brytania), British Museum (Wielka Brytania) czy Sydney Opera House (Australia).

Podsumowaniem odbytego szkolenia było wypełnienie przez uczestników ankiety końcowej.

Na zakończenie organizatorzy wszystkim uczestnikom uroczyście wręczyli świadectwa ukończenia warsztatów zrealizowanych w ramach projektu „Drzwi Do Kultury…”, zaś uczestnicy złożyli serdeczne podziękowania trenerom - Tomaszowi Strzymińskiemu, Barbarze Szymańskiej oraz koordynatorkom projektu - Katarzynie Dziedzik, Monice Siemion i wolontariuszowi Fundacji Audiodeskrypcja - Marcinowi Laskowskiemu.

Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Fundacja Audiodeskrypcja realizuje go w partnerstwie z Fundacją Prawo i Partnerstwo.

 

Logo Fundacji AudiodeskrypcjaLogo Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
Logo Fundacji Prawo i Partnerstwo

Zobacz także:

Projekt "Drzwi do kultury..."

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.