Fundacja Audiodeskrypcja popiera wydanie pierwszego w Polsce audiobooka z audiodeskrypcją

W dniu 04 stycznia 2010 r. Fundacja Audiodeskrypcja podpisała list intencyjny popierający starania Muzeum Przyrody w Drozdowie zmierzające do druku i wydania „Wspomnień” Zbigniewa Pieńkowskiego.

Dla Fundacji Audiodeskrypcja szczególnie cenna jest inicjatywa wydania pierwszego w Polsce audiobooka z audiodeskrypcją fotografii zamieszczonych w książce wydanej drukiem. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące uzyskają pełen dostęp do ilustracji, które tworzą tło dla historii przedstawionej słowem drukowanym.

Przyznanie dotacji dla wniosku Muzeum Przyrody w Drozdowie zatytułowanego „Czas wojenny na zsyłce .Wspomnienia Z. Pieńkowskiego”, złożonego w ramach zadania „Patriotyzm Jutra” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoli na publikację książki na płycie CD z audiodeskrypcją, dzięki której wreszcie osoby niewidome uzyskają dostęp do całości książki, a nie tylko jej części.

Stosowanie audiodeskrypcji do zdjęć lub ilustracji zamieszczanych w różnego rodzaju wydawnictwach, publikacjach ma ogromne znaczenie w pełnym udostępnianiu ich treści czytelnikom z problemami wzroku.

Audiodeskrypcja zdjęć w przypadku tej książki jest rzeczą bardzo wskazaną również z innego względu. Należy przecież pamiętać, że odbiorcami tej publikacji będą z pewnością również osoby, które same były zesłańcami, dla których historia ta jest częścią ich własnego życia lub życia ich bliskich. Są to w tej chwili ludzie starsi, bardzo często z problemami wzroku.

Nie jest dla nas też obojętna poruszająca treść książki. Pierwszy w Polsce audiobook z audiodeskrypcją o zsyłce na Sybir, umożliwi wielu odbiorcom po raz pierwszy poznanie tej bolesnej historii Polaków.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.