Czy osoba niewidoma może w pełni uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym?

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej i Fundacja Audiodeskrypcja

serdecznie zapraszają na wykład otwarty Barbary Szymańskiej i Tomasza Strzymińskiego

pt. "Audiodeskrypcja - drzwi do kultury".

Wykład odbędzie się 26 maja 2009 r. (wtorek) o godz. 17:15 w auli 344.

 

Audiodeskrypcja to słowny opis obrazów i treści wizualnych, umożliwiający osobom niewidomym i słabowidzącym zrozumienie i korzystanie z informacji, które z różnych względów mogą być dla nich niedostępne.

 

Prowadząca wykład Pani Barbara Szymańska jest pedagogiem, Wiceprezesem Fundacji Audiodeskrypcja, specjalistką ds. tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji. Od roku 2002 aktywnie działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, swe starania koncentrując szczególnie na inicjowaniu aktywności twórczej dzieci z problemami widzenia oraz na udostępnianiu kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością sensoryczną.

Konsultuje zapisy dotyczące dostępu do kultury i sztuki osób z niepełnosprawnością w ustawodawstwie polskim. Jest autorką artykułów dotyczących techniki audiodeskrypcji oraz udostępniania treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Współtworzy pierwszy w Polsce portal internetowy poświęcony technice audiodeskrypcji.

Prowadzi wykłady z zakresu m.in. funkcjonowania, rehabilitacji oraz udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Jest pierwszą w Polsce trenerką audiodeskrypcji. Prowadziła pierwsze warsztaty z zakresu tworzenia audiodeskrypcji dzieł plastycznych, które Fundacja Audiodeskrypcja zorganizowała we współpracy z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej w Białymstoku oraz Galerią Arsenał w Białymstoku.

Konsultowała oraz współtworzyła pierwsze skrypty audiodeskrypcji do seansów kinowych takich jak np. "Epoka lodowcowa 2", "Wesele", "Świadek koronny", "Piotruś i Wilk", "Sztuczki", "Serce na dłoni", "33 sceny z życia"; pierwszych filmów na DVD takich jak np. "Katyń", "Nieznany", "Miasto nieujarzmione"; pierwszego spektaklu teatralnego "Jest królik na księżycu"; pierwszej w Polsce wystawy dzieł plastycznych z audiodeskrypcją autorstwa Marka Kijewskiego, które dzięki audiodeskrypcji zostały udostępnione osobom niewidomym i słabowidzącym.

Występowała w wielu materiałach prasowych, radiowych i telewizyjnych promując audiodeskrypcję jako technikę udostępniającą kulturę i sztukę osobom z problemami widzenia.

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w wykładzie.

 

Zobacz także:

Media o wykładach

 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.