"Wychowujemy od 100 lat" z audiodeskrypcją

Film o harcerstwie białostockim zrealizowany przez ZHP Chorągiew Białostocką i Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach projektu „Patriotyzm jutra”. W tym roku przypada 100 rocznica powstania harcerstwa. ZHP Chorągiew Białostocka posiada bogatą tradycję i historię, którą chcieliśmy ukazać w filmie.

 

Film „Wychowujemy od 100 lat” jest zsyntetyzowaniem działań i ich realizacji podejmowanych przez pokolenia instruktorów na rzecz wychowania młodych ludzi w zmieniających się realiach historycznych. Film odpowiada na pytania związane z aktualnością potrzeb, wyznawanych wartości i celów młodego pokolenia Polaków w różnej przestrzeni historycznej oraz wpływie zmiennych warunków na postrzeganie służby i potrzeby realizowania się przez młodzież.

Film trwa 34 minuty. Powstały dokument jest zrealizowany w formie wywiadów z doświadczonymi instruktorami, pracującymi z młodzieżą na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a także z młodymi instruktorami rozpoczynającymi wychowawczą prace z młodzieżą. Ich opowiadania, uzupełnione bogatym materiałem zdjęciowym i opatrzone odpowiednim komentarzem opisującym sytuację historyczno-polityczną sprawiły, że powstały materiał pokazuje historię harcerstwa (ze szczególnym uwzględnieniem Podlasia) z perspektywy działania organizacji społecznej nieprzerwanie funkcjonującej od 1910 r.

Film został zrealizowany przez profesjonalną ekipę filmową, z którą organizacja od wielu lat współpracuje  przy różnego rodzaju projektach. Podczas  prac nad filmem przytaczane fakty historyczne były konsultowane z historykiem, autorem wielu publikacji opisujących historię harcerstwa.

Powstały film powielono w 2000 egzemplarzach na płytach DVD przez profesjonalną firmę „Studio Dobrego Dźwięku”. Zawiera on napisy w języku angielskim oraz audiodeskrypcję wykonaną przy współpracy z Fundacją Audiodeskrypcja.

 

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

 

Dziesięciominutowa wersja filmu zostanie umieszczona na stronie internetowej.

Promocja filmu odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 20:00 na Jubileuszowym Zlocie ZHP w Krakowie w Gnieździe ZHP Chorągwi Białostockiej. Komenda chorągwi zorganizuje między innymi projekcję połączoną z poczęstunkiem regionalnym. Po projekcji harcerze, harcerki i instruktorzy otrzymają płytę z filmem. Dodatkowo spotkanie promocyjne będzie miało miejsce 26 sierpnia 2010 r. o godzinie 14:00 w Białostockim Ratuszu.

 

Przy opracowaniu filmu brało udział 255 harcerek, harcerzy i instruktorów z Chorągwi Białostockiej.

 

Za pomoc w realizacji filmu dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak cennego dokumentu.

 

Zobacz także:

Media o innych inicjatywach

 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.