"Panorama Racławicka" z audiodeskrypcją

Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome i słabowidzące od 15 lipca 2010 roku mogą podziwiać kolejne dzieło sztuki, dostosowane do ich potrzeb. Mowa o „Panoramie Racławickiej”, monumentalnym malowidle z przełomu XIX i XX wieku, eksponowanym w rotundzie Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

To pierwsze w Polsce tak olbrzymie dzieło malarskie, do którego przygotowano audiodeskrypcję. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Fundacja Audiodeskrypcja, zaś opis dzieła stworzyły Marta Golik-Gryglas oraz Barbara Szymańska.

Efekt ich pracy sprawia, iż teraz również zwiedzający z problemami widzenia, wchodząc po krętych zaciemnionych schodach na platformę widokową, mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń.

Autorem „Panoramy Racławickiej” jest znany lwowski malarz Jan Styka, który do współpracy zaprosił znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. W przeniesieniu artystycznej wizji na płótno pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.

Malowidło zostało stworzone na pamiątkę setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa.

Zobacz także:

Media o "Panoramie Racławickiej"

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.