Już dziś możesz zwiedzić Białystok z zamkniętymi oczami

Pierwszy w Polsce przewodnik audio z audiodeskrypcją po szlaku turystycznym

 

Turystyczne atrakcje, malownicze zabytki. Fundacja Audiodeskrypcja zrealizowała wyjątkowy projekt pt. "Białystok słowem malowany - Przewodnik audio z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących po Szlaku Esperanto i Wielu Kultur".

 

To kolejna nowatorska inicjatywa założycieli Fundacji Audiodeskrypcja, którzy od roku 2006 za sprawą audiodeskrypcji udostępniają w całej Polsce przestrzeń kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym.

Tym razem jest to pierwszy w Polsce turystyczny przewodnik audio z audiodeskrypcją zabytków architektury, pamiątek historii i kultury Białegostoku.

Przewodnik ma być przykładem dobrych praktyk w zakresie udostępniania dziedzictwa kulturowego osobom z niepełnosprawnością wzroku, upowszechniania turystyki bez barier.

 

Ale czym tak naprawdę jest audiodeskrypcja?

Audiodeskrypcja to werbalny opis treści wizualnych. Audiodeskryptor niczym malarz pędzlem maluje widziane obrazy. Opis ten jest spójny i linearny, dzięki czemu w wyobraźni widza poszczególne elementy obrazu łączą się w jedną całość.

 

Do chwili obecnej żaden przewodnik turystyczny nie uwzględniał potrzeb turystów niewidomych. Prezentowane zabytki można przecież zobaczyć. Dlatego też w przewodnikach częściej odnajdujemy jedynie lakoniczne opisy i ciekawostki historyczne związane z określonym zabytkiem.

Czy dzięki temu osoba niewidoma może naprawdę zobaczyć prezentowany obiekt? Niestety nie!

 

Celem podjętych działań było stworzenie przewodnika turystycznego, dzięki któremu również osoby niewidome i słabowidzące, oczyma wyobraźni będą mogły zobaczyć barwne dziedzictwo wielokulturowego Białegostoku, w którym od setek lat stapiały się ze sobą różne narody i religie.

 

Przewodnik audio z audiodeskrypcją, prowadzi Nas śladami znanego białostoczanina Ludwika Zamenhofa - twórcy języka esperanto oraz Jakuba Szapiro - założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Audiodeskrypcja słowami maluje 18 punktów znajdujących się na szlaku m.in. bramę Pałacu Branickich, Synagogę Piaskower, pomnik Spalonej Synagogi, cerkiew św. Mikołaja, Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Pałacyk Nowika, Pomnik i dom rodzinny Ludwika Zamenhofa.

Do przewodnika zostały także stworzone wskazówki dotyczące przemieszczania się między punktami.

Wszystkie obiekty znajdujące się na Szlaku Esperanto i Wielu Kultur zostały przygotowane w postaci plików audio-video i umieszczone na kanale Fundacji Audiodeskrypcja w portalu YouTube, tak by wielokulturowe miasto Białystok mogli również odkryć wszyscy użytkownicy internetu.

 

Zapraszamy do zwiedzania:

http://www.youtube.com/user/audiodeskrypcja

 

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta

Białegostoku.

 

Fundacja Audiodeskrypcja jest pionierem techniki audiodeskrypcji w Polsce. Przedmiotem działalności Fundacji jest kompleksowe udostępnianie kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością sensoryczną.

 

Więcej informacji:

www.audiodeskrypcja.org.pl

 

 

Barbara Kraśnicka - koordynator projektu

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Partnerzy:

ECHO MMR Marcin Laskowski

Studio Dobrego Dźwięku Andrzej Brański

Telewizja Białystok

 

 

 

Logo Wschodzący Białystok

 

Logo Fundacja Audiodeskrypcja

 

 

 

 

 

Zobacz także:

Media o projekcie "Białystok słowem malowany"

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.