Wywiad z Barbarą Szymańską, współzałożycielką Fundacji Audiodeskrypcja

Magdalena Godlewska z Galerii Arsenał rozmawia z Barbarą Szymańską, współzałożycielką Fundacji Audiodeskrypcja.

Magdalena Godlewska:

1. Zajmuje się Pani audiodeskrypcją, prosze powiedzieć co to jest , do kogo jest adresowane.

 

Barbara Szymańska:

Audiodeskrypcja, to werbalny opis treści obrazu osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskryptor, przekładając cząstkowe elementy obrazu na słowa, sprawia iż staje się on czytelny, zrozumiały, zaś osoby niewidome dzięki temu mogą wreszcie uczestniczyć w wydarzeniu, które dotąd praktycznie było dla nich niedostępne. Audiodeskrypcję można stosować zarówno podczas spektakli teatralnych, seansów kinowych, ale także w muzeach, galeriach oraz innych wydarzeniach mających charakter widowiskowy.


Magdalena Godlewska:

2. Kiedy po raz pierwszy miała Pani kontakt z audiodeskrypcją ?


Barbara Szymańska:

Po raz pierwszy z audiodeskrypcją spotkałam się przygotowując referat na ogólnopolską konferencję Naukową pt. „Świat pełen znaczeń – Kultura i niepełnosprawność” w Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie. Chciałam ukazać obraz osoby niewidomej, która nie tylko może być twórcą, ale także odbiorcą kultury i sztuki. Moje poszukiwania doprowadziły mnie do amerykańskich stron internetowych, na których znalazłam informacje na temat audiodeskrypcji oraz przykłady jej zastosowania w różnych dziedzinach sztuki. To właśnie w Stanach Zjednoczonych opracowano teoretyczne podstawy tworzenia audiodeskrypcji oraz w roku 1981, odbył się pierwszy pokaz audiodeskrypcji podczas spektaklu teatralnego.


Magdalena Godlewska:

3. Spotkałyśmy się gdyż Wasza Fundacja szukała miejsca do współpracy , w którym można przygotować audiodeskrypcję do wystaw.

Trochę niezręcznie jest dzielić świat na widzących i nie ale dla większości osób, które są właśnie widzące może wydać się trochę zaskakujące, że właśnie niewidomi są ciekawi sztuki współczesnej.


Barbara Szymańska:

Myślę, iż ciekawość otaczającego nas świata jest naturalną potrzebą ludzi go zamieszkujących, niezależnie czy jest to osoba widząca, czy też niewidoma. Każdy z nas poznaje świat, choć możemy czynić to na różne sposoby. Sztuka współczesna przynależy do naszego świata, zatem i ona jest sferą, w której pragną uczestniczyć osoby niewidome i słabowidzące. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji w kulturze i sztuce możemy także poznawać świat, wzbogacać się poprzez niesamowite odczucia płynące w trakcie kontaktu z dziełem oraz doświadczać obrazów, które na co dzień są dla nas niedostępne.

 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.