Reaktywacja audiodeskrypcji w Białymstoku

Kino "Forum" w Białymstoku

SE-MA-FOR

Studio 1

Fundacja Audiodeskrypcja

Zapraszają w dniach 28 i 29 listopada 2008 roku do Kina "Forum" w Białymstoku przy ulicy Legionowej 5, gdzie odbędą się seanse filmowe, w których dzięki audiodeskrypcji będą mogły także w pełni uczestniczyć osoby niewidome i słabowidzące.

28 listopada 2008 r. o godzinie 8:30 wyświetlony zostanie krótkometrażowy film animowany pt. "Piotruś i wilk". Jest to nagrodzona Oscarem 2008 ekranizacja niezwykłej baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, w której poszczególnych bohaterów grają instrumenty. Piotruś - skrzypce, jego dziadek - fagot, sroka - flet, kaczuszka - obój, kocur - klarnet. Wilka grają aż trzy waltornie, trąbka i puzon.

"Piotruś i Wilk" to zaskakująca opowieść o małym chłopcu, który w konfrontacji z "dziką naturą" i "drapieżną cywilizacją" odkrywa swoją siłę i prawdziwą osobowość. Poprzez strach i fascynację tym, co dzikie, odnajduje wewnętrzne pragnienie odzyskania utraconej relacji z naturą, prawdę, iż "dzikość" ma wartość i prawo by istnieć samo w sobie, egzystować dla siebie. Przygodom Piotrusia towarzyszy trójka jego przyjaciół. Kaczuszka, ptak ze zranionym skrzydłem i rudy kocur wprowadzają do rozgrywających się wydarzeń dużą dawkę humoru i zabawy. W filmie nie ma dialogów. Jego tłem są dźwięki, które uruchamiają wyobraźnię, zaś piękny obraz, przygotowany w technice animacji poklatkowej, (znanej w Polsce z m.in. "Misia Uszatka"), dzięki audiodeskrypcji staje się dostępny także widzom niewidomym i słabowidzącym.

Autorki skryptu:

Aneta Szymańska i Barbara Szymańska

Lektor:

Dariusz Jakubaszek

 

W dniu 29 listopada 2008 r. o godzinie 16:00 odbędzie się seans filmu pt. "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Jest to obraz bezpretensjonalnego, osobliwego świata, który poprzez ciąg drobnych zdarzeń prowokowanych przez głównych bohaterów: 7-letniego Stefka i 17-letnią Elkę, zyskuje pozawymiarową magię. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tą ujmującą prostotą i szczerością, a także ciepłym humorem historię o grze z przeznaczeniem będą mogły zobaczyć również osoby niewidome i słabowidzące.

Autor skryptu:

Dariusz Jakubaszek

Lektor:

Grzegorz Grzybek

Zobacz także:

Media o pierwszych krokach Fundacji

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.