Szkolenie z tworzenia audiodeskrypcji dzieł plastycznych

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów we współpracy z Muzeum Historycznym m. st. Warszawy – Oddziałem Muzeum Woli i Fundacją Audiodeskrypcja serdecznie zapraszają pracowników muzeów, galerii, instytucji zajmujących się działalnością wystawienniczą oraz osoby zainteresowane udostępnianiem kultury osobom niewidomym na szkolenie z zakresu tworzenia audiodeskrypcji dzieł plastycznych.

 

Audiodeskrypcja to werbalny opis treści wizualnych, umożliwiający osobom niewidomym dostęp do wizualnych dzieł sztuki, a tym samym udział w kulturze.

 

Szkolenie odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia 2012 r. w siedzibie Muzeum Woli - oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy przy ul. Srebrnej 12, 00-810 Warszawa.

 

Harmonogram zajęć:

Poniedziałek: 10:00 - 16:00

Wtorek, środa: 9:30-15:30

Prowadzić je będą trenerzy audiodeskrypcji Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński, pionierzy audiodeskrypcji w Polsce.

 

Celami szkolenia są przekazanie wiedzy na temat rodzajów niepełnosprawności wzroku, wymagań związanych z przygotowaniem wystawy dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, metodologii pracy audiodeskrypcji dzieł plastycznych oraz dostosowywanie muzeów do potrzeb gości z niepełnosprawnością wzroku.

Uczestnicy będą uczyć się tworzenia audiodeskrypcji w oparciu o kolekcję Muzeum Woli.

 

 

Szczegółowy zakres szkolenia:

 

1. Osoba niewidoma - klasyfikacja wad wzroku.

2. Techniki funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku.

3. Jak pomóc osobie niewidomej (orientacja w przestrzeni, wskazywanie kierunków).

4. Multisensoryczne udostępnianie treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym (alternatywne formy czarnodruku, brajl, przewodnik audio, tyflografika, audiodeskrypcja).

5. Budowanie stron internetowych dostępnych dla niewidomych i słabowidzących.

6. Sprzęt umożliwiający wdrożenie audiodeskrypcji.

7. Definicja, możliwości zastosowania oraz podstawowe zasady audiodeskrypcji w połączeniu z prezentacją multimedialną.

8. Tworzenie audiodeskrypcji - co i jak opisywać? {Zajęcia praktyczne, praca w grupach}.

9. Emisja głosu na podstawie tekstu literackiego - ćwiczenia praktyczne (budowanie nastroju dzięki różnicowaniu tempa i siły głosu).

 

Ukończenie szkolenia umożliwi Państwu zdobycie nowych i ciągle unikalnych w Polsce kwalifikacji w zakresie tworzenia audiodeskrypcji - co może stać się pierwszym krokiem na drodze do wykonywania nowego zawodu lub istotnego wzbogacenia swej dotychczasowej praktyki.

 

Po zakończonym szkoleniu będziecie Państwo mieli możliwość bezpośrednich konsultacji indywidualnych z trenerami, co umożliwi uzyskanie szczegółowych wskazówek, pomocnych w realizacji planowanych przez Państwa działań.

 

Ta edycja szkolenia jest bezpłatna. Zapewniamy materiały szkoleniowe oraz poczęstunek. Nie finansujemy noclegów. Część pracy będzie się odbywała w grupach. Ze względu na konieczność korzystania z laptopa, prosimy o zabranie ze sobą jednego laptopa na grupę. Wymagania sprzętowe: Word i Power Point; QuickTime i kodeki multimedialne K-lite Codec Pack Full;  przeglądarka plików graficznych IrfanView; dostęp do internetu - najlepiej bezprzewodowy.

 

Ilość miejsc na szkolenie jest ograniczona do 15 osób.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo w szkoleniu przysługuje pracownikom muzeów. W szkoleniu mogą uczestniczyć maksymalnie dwie osoby z jednej instytucji.

Zgłoszenia należy składać przy wykorzystaniu formularza.

 

Wypełniony formularz prosimy przesłać drogą mailową na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

a następnie tradycyjną drogą pocztową na adres:

 

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

ul. Goraszewska 7

02-910 Warszawa

 

 

Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 13 kwietnia 2012 roku.

Po otrzymaniu przez nas wypełnionego formularza zgłoszeniowego, zakwalifikowana osoba otrzyma potwierdzenie drogą mailową. Każdy uczestnik po  zakończeniu szkolenia otrzyma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, wraz z informacją o wymiarze czasowym i programie merytorycznym szkolenia.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.