Rekomendacja Narodowego Instytutu Audiowizualnego
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 01, sierpień 2011 14:02
NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY
Warszawa, 27 czerwca 2011 r.
List rekomendacyjny
Przeciwdziałanie wykluczeniu z uczestnictwa w kulturze jest jednym z priorytetów polskiej i europejskiej polityki kulturalnej. Zadanie to jest szczególnie istotne w przypadku osób niepełnosprawnych, których partycypacja w sferze kultury jest często utrudniona z powodu częściowego lub zupełnego ograniczenia określonych możliwości percepcyjnych. Powstawanie nowych rozwiązań intelektualnych i technologicznych umożliwiających pokonywanie takich barier oraz ich efektywne wdrażanie stanowią realną szansę na znaczne ograniczenie marginalizacji osób niepełnosprawnych w dostępie do dóbr kultury. Jednym z takich nowatorskich rozwiązań jest metoda audiodeskrypcji pomagająca osobom niewidzącym oraz niedowidzącym między innymi w poznawaniu dziedzictwa audiowizualnego.
Narodowy Instytut Audiowizualny rekomenduje Standardy tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych przygotowane przez Fundację Audiodeskrypcja. O wartości ww. dokumentu stanowią zarówno precyzyjne definicje, jak i praktyczne wskazania dotyczące procesu przygotowywania skryptu audiodeskrypcji. Całość jest klarowną, opracowaną w oparciu o doświadczenia własne oraz zagraniczne, wykładnią metody, której zastosowanie zaowocuje z pewnością powstaniem takich opisów dzieł audiowizualnych, które będą profesjonalną odpowiedzią na potrzeby osób dotkniętych niepełnosprawnością wzroku.
Zachęcamy również do konsultacji i współpracy z pracownikami Fundacji Audiodeskrypcja przy realizacji projektów, w których mogą oni służyć merytorycznym wsparciem.
Z-ca Dyrektora NInA
Jarosław Czuba