Pierwszy zjazd szkoleniowy w projekcie "Drzwi do kultury..."

W dniach 24 i 25 września 2009 r. w Hotelu Zejer w Barszczewie koło Białegostoku odbył się pierwszy zjazd szkoleniowy zorganizowany w ramach projektu "Drzwi do kultury Audiodeskrypcja szansą na zwiększenie dostępu osób niewidomych i słabowidzących do sztuk wizualnych".

W warsztatach prowadzonych przez trenerów audiodeskrypcji - Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego, wzięło udział czternastu pracowników instytucji kultury i sztuki z terenu województwa podlaskiego.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim powitaniem, przedstawieniem się organizatorów oraz uczestników, którzy przedstawiali także reprezentowane przez siebie instytucje kultury i sztuki.

 

Przed rozpoczęciem części szkoleniowej wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących dostępności dóbr kultury wizualnej. Ankieta miała na celu uzyskanie informacji o zasobie wiedzy uczestników na temat udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym, ale także pozyskanie wiedzy na temat obecnego poziomu dostępności instytucji reprezentowanych przez uczestników szkolenia.
Po wypełnieniu ankiet zostały rozdane materiały szkoleniowe zawierające opracowania wszystkich tematów realizowanych w ramach szkolenia.

W trakcie dwóch dni warsztatów omówione zostały następujące tematy:

  • klasyfikacja wad wzroku,
  • definicja osoby niewidomej,
  • techniki funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących,
  • multisensoryczne możliwości udostępniania kultury i sztuki.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak tworzy się przewodniki audio z audiodeskrypcją, na czym polega udostępnianie obrazu za pomocą tyflografiki, jakie są alternatywne sposoby udostępniania dzieł do poznawania dotykowego, a także jakie są sposoby tworzenia alternatywnych form treści czarnodrukowych.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja udźwiękowionego sprzętu komputerowego oraz przeprowadzony za jego pomocą audyt internetowych stron instytucji, które reprezentowane były przez uczestników szkolenia.

Aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania osób niewidomych – uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak prawidłowo można pomóc osobie niewidomej w różnych sytuacjach, jak prawidłowo wskazywać kierunki, czy też orientować w przestrzeni.
Podczas ćwiczeń z użyciem gogli zasłaniających oczy każdy z uczestników mógł doświadczyć samodzielnego poruszania się z białą laską i bezwzrokowej orientacji w przestrzeni.

Pierwszy zjazd szkoleniowy zakończył się prezentacją kilku przykładów audiodeskrypcji.

 

Mamy nadzieję, że nasze warsztaty przyczynią się do popularyzacji oraz wzrostu znaczenia i jakości audiodeskrypcji w udostępnianiu dóbr kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym.

 

Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Fundacja Audiodeskrypcja realizuje go w partnerstwie z Fundacją Prawo i Partnerstwo.

 

 

 



Logo Fundacji AudiodeskrypcjaLogo Funduszu Inicjatyw ObywatelskichLogo Fundacji Prawo i Partnerstwo

 

Zobacz także:
Projekt "Drzwi do kultury..."

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.