Projekt "Białystok słowem malowany" - Przewodnik audio z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących po szlaku esperanto i wielu kultur
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 05, czerwiec 2011 01:08
Wielu z Nas w poszukiwaniu turystycznych atrakcji, malowniczych zabytków podróżuje do odległych miejsc, zagranicznych kurortów. Czy jednak w Naszym własnym mieście nie ma miejsc, które potrafią zaskakiwać, zaciekawiać, inspirować?
Mijamy je każdego dnia, spowite w błogim śnie, pokryte patyną wielu ludzkich historii - bogactwa kultury, które mimo że widoczne, to jednak często niedostrzegane.
Fundacja Audiodeskrypcja pragnąc wydobyć na nowo blask skarbów dziedzictwa kulturowego miasta Białegostoku, rozpoczyna realizację projektu pt. "Białystok słowem malowany" - Przewodnik audio z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących po szlaku esperanto i wielu kultur.
Będzie to pierwszy w Polsce przewodnik audio z audiodeskrypcją, za sprawą której również osoby niewidome i słabowidzące będą mogły wreszcie zobaczyć i doświadczyć barwnych bogactw z wielokulturowego tygla Białegostoku, w którym od setek lat stapiały się ze sobą różne narody i religie.
Przewodnik audio z audiodeskrypcją, prowadząc Nas śladami znanego białostoczanina Ludwika Zamenhofa - twórcy języka esperanto oraz Jakuba Szapiro - założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, pozwoli nam odkryć 18 punktów znajdujących się na szlaku oraz poznać ciekawostki z nimi związane. Dzięki audiodeskrypcji, wędrując w głąb własnej wyobraźni, będziemy mogli zobaczyć Ratusz, Pomnik Ludwika Zamenhofa, miejsce, gdzie znajdował się dom rodzinny twórcy międzynarodowego języka Esperanto, Rynek Sienny, Synagogę Piaskower, pomnik Spalonej Synagogi, cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Rocha, Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Pałacyk Nowika, Centrum Esperanto, Dom Jakuba Szapiro, Szkołę Tarbut, VI LO, Pałacyk Gościnny, bramę Pałacu Branickich, Muzeum Historyczne, dworzec PKP.
Audioprzewodnik będzie także zawierał wskazówki dotyczące przemieszczania się między punktami, zarówno dla pieszych, jak też osób korzystających z komunikacji miejskiej. Wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku esperanto i wielu kultur zostaną nagrane przez Telewizję Białystok w postaci plików video, które wraz z audiodeskrypcją zostaną umieszczone na portalu YouTube, tak by wielokulturowe miasto Białystok mogli również odkryć użytkownicy internetu.
Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku.
Fundacja Audiodeskrypcja została założona w 2009 roku. Jest pionierem techniki audiodeskrypcji w Polsce. Przedmiotem działalności Fundacji jest udostępnianie kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością sensoryczną.
Więcej informacji:
Barbara Kraśnicka - koordynator projektu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zobacz także: