Relacja z projektu "Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym, jak tworzy się film"

W listopadzie 2010 roku Fundacja Audiodeskrypcja i Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zawiązały partnerstwo na rzecz realizacji projektu "Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym, jak tworzy się film".

Projekt został zgłoszony i nagrodzony w ramach II edycji Akademii Orange.

 

Wzięły w nim udział dzieci niewidome, słabowidzące oraz widzące w wieku od 7 do 15 lat z obszaru powiatu białostockiego.

Celem projektu były działania mające przyczynić się do integracji dzieci niewidomych, słabowidzących z dziećmi widzącymi poprzez wspólne działania warsztatowe, umożliwiające poznanie i udostępnienie z audiodeskrypcją dzieła filmowego. Powstałe podczas projektu publikacje i materiały audiowizualne, mają posłużyć, jako przykład dobrych praktyk w zakresie włączania dzieci niewidomych i słabowidzących do działań plastycznych oraz przykład udostępniania treści wizualnych, produkcji audiowizualnych osobom z niepełnosprawnością wzroku, tak aby w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia efektywności działań merytorycznych podejmowanych w zakresie dostępności kultury i sztuki.

 

Od 31 stycznia do 4 lutego dzieci brały udział w pięciodniowych warsztatach filmowo - plastycznych, które odbywały się w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Pierwszego dnia dzieci poznawały język, historię oraz różne gatunki filmu. Gościem specjalnym podczas zajęć był Jan Bondaruk, technik radiowo-telewizyjny i entuzjasta filmu. Jako miłośnik, ale także twórca filmowy, podzielił się z dziećmi swoją bogatą wiedzą na temat tworzenia dzieła filmowego oraz zaprezentował eksponaty związane z filmem dawniej i dziś, tj. kamerę 8mm, taśmę filmową, światłomierz, kamerę „pistoletową”, kasetę VHS. Jak sam przyznaje - najważniejsze jest to by ocalić historię od zapomnienia, a może się to stać m.in. za sprawą dzieci, które dotykowo poznawały unikatowe eksponaty z kolekcji Pana Jana. Do udziału w zajęciach przyłączyła się także ekipa Telewizji Polskiej, tworząca reportaż filmowy o warsztatach, umożliwiając dzieciom poznanie kamery reporterskiej DVC PRO.

Na koniec pierwszego dnia warsztatów dzieci oglądając fragment bajki "Piotruś i Wilk" z audiodeskrypcją, analizowały język filmu, wyodrębniając jego istotne elementy, bez których film nie mógłby istnieć. Wspólnie odnalazły rozwiązanie - audiodeskrypcję, dzięki której mogą oglądać film zarówno dzieci widzące, jak i dzieci z problemami wzroku. W oparciu o ekranizację opowieści Hansa Christiana Andersena pt. "Len", zrealizowanej w technice animacji malarskiej bezpośrednio pod kamerą, dzieci wspólnie analizowały etapy tworzenia filmu - od tekstu literackiego do jego ekranizacji.

Przez kolejne cztery dni warsztatów dzieci oglądając film, wybierały sceny, które bez dodatkowego werbalnego opisu, czyli audiodeskrypcji, są niezrozumiałe i niewidzialne dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Do wybranych scen, w grupach tworzyły wypukłe ilustracje, tak by dotykiem mogły je poznać również osoby niewidome. Opisując każdą ilustrację, dzieci stworzyły treść audiodeskrypcji.

Ostatniego dnia warsztatów, kiedy wszystkie wybrane sceny z filmu zostały już przedstawione w postaci wypukłych ilustracji oraz opisane zgodnie z zasadami audiodeskrypcji, dzieci spośród siebie wybrały audiodeskryptora - dziewczynkę, która użyczyła swego głosu do nagrania audiodeskrypcji, oraz lektora - chłopca, który odczytał napisy do filmu.

Zwycięska dwójka wybrała się następnie do studia ECHO MMR na nagranie. Nagrana audiodeskrypcja wraz z napisami została dołączona do ścieżki filmowej filmu "Len", który dodatkowo posiadał już tłumaczenie narracji na język migowy, stworzone w całości przez młodzież niesłyszącą. W ten sposób film "Len" stał się pierwszą w Polsce produkcją audiowizualną udostępnioną przez dzieci dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku i z niepełnosprawnością słuchu.

Warsztaty zakończyły się uroczystym pokazem filmu "Len" z audiodeskrypcją, napisami i językiem migowym, na który dzieci przybyły wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi.

Wszystkie materiały stworzone w ramach projektu zostaną udostępnione na stronie internetowej Fundacji Audiodeskrypcja oraz na platformie Akademii Orange.

Za zgodą TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o. w Poznaniu, producenta i dystrybutora filmu "Len", nagranie filmu z audiodeskrypcją, napisami i językiem migowym, zostało udostępnione wszystkim użytkownikom internetu.

W ramach realizacji Projektu na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.

Na potrzeby projektu opracowany został również cykl scenariuszy integracyjnych zajęć filmowo - plastycznych. W trakcie warsztatów powstał reportaż filmowy, dokumentujący przebieg warsztatów.

Wypukłe ilustracje wraz z opisami opracowanymi przez dzieci utworzyły pierwszą wirtualną galerię z audiodeskrypcją, którą można zwiedzić online:

Część 1

Część 2

 

Celowość realizacji kolejnych tego typu projektów potwierdziły pytania rodziców i dzieci o najbliższy termin warsztatów oraz wypowiedź jednego z dzieci o tym, iż w trakcie warsztatów dowiedziało się, że nie ma różnicy, czy dziecko widzi, czy nie widzi, czasami jedynie wystarczy pomóc, kiedy ktoś tego potrzebuje.

 

Wszelkich informacji na temat projektu udzielają:

Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja,

oraz

Katarzyna Siwerska z Galerii im. Sleńdzińskich

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

logo Fundacji Orange

 

 

 

logo Galerii im. Sleńdzińskich

 

logo Fundacji Audiodeskrypcja

 

Zobacz także:

Media o projekcie "Słowa zaklęte w obrazie..."

 

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.