Konsultacja ws. projektu Ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z 2010r.

Wyłączenie sygnału telewizyjnego umożliwiającego rozpowszechnianie lub rozprowadzanie programu w sposób analogowy drogą rozsiewczą naziemną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej sprawia, iż wiele osób, które dotychczas korzystały z telewizji analogowej, będzie napotykać pewne trudności z dostępem do telewizji cyfrowej. Zakres tego problemu w Polsce dotyczy ponad 500 tysięcy osób z ubytkami wzroku oraz ponad 800 tysięcy osób z ubytkami słuchu. Całkowita liczba osób niewidomych, słabowidzących ulega stałemu zwiększaniu. Podobnie jest z osobami, które dotyka problem całkowitej lub częściowej utraty słuchu. Wynika to z wielu powodów. Należą do nich między innymi starzejące się społeczeństwo oraz niepełnosprawność związana z wiekiem. Dodatkowa przyczyna związana jest z postępem medycyny, która, ratując życie, nie potrafi wyeliminować wszystkich skutków chorób, wypadków, itp.

Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej stwarza ogromną szansę na wprowadzenie technologii wspomagających dostępność telewizji dla wszystkich osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, wszystkich osób borykających się z problemami widzenia i słyszenia. Nadawcy stosując technologie wspomagające w postaci usług dostępu takich jak audiodeskrypcja [ang. Audio description], audiotekst [ang. Audio subtitling], napisy dla niesłyszących [ang. closed captioning] oraz napisy [ang. Subtitles], umożliwią swoim użytkownikom dostęp do fabuły oferowanego programu telewizyjnego.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.