Pierwsze w Polsce warsztaty tworzenia audiodeskrypcji

Zapraszamy studentów zainteresowanych wolontariatem do pracy przy tworzeniu audiodeskrypcji dzieł sztuki.

 

Audiodeskrypcja umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym zapoznanie się z dorobkiem sztuki filmowej, teatralnej czy plastycznej. O ile w zrozumieniu filmu lub spektaklu pomocne mogą być dialogi, muzyka i inne dźwięki przynależne ruchomemu obrazowi, o tyle malarstwo, rzeźba czy architektura mogą najczęściej zaistnieć dla osoby niewidomej wyłącznie dzięki słownemu opisowi. Kluczem do stworzenia poprawnego opisu jest przestrzeganie kilku zasad, które obowiązują przy tworzeniu audiodeskrypcji nie tylko dla potrzeb sztuk plastycznych, ale także filmu czy teatru.

Zasady dotyczące dzieł sztuki wolontariusze poznają podczas warsztatów, które poprowadzą Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński, niewidomi białostoczanie, którzy są prekursorami audiodeskrypcji w Polsce.

W sobotę 28 lutego i niedzielę 1 marca 2009 roku, w godz. 10:00-17:00 w Galerii Arsenał przybliżą oni studentom kulturoznawstwa WSAP i polonistyki UwB zasady opisu dzieła plastycznego. Uczestnicy szkolenia rozpoczną pracę nad audiodeskrypcją prac Marka Kijewskiego, którego wystawa odbędzie się w marcu w Galerii Arsenał.

Audiodeskrypcja w Polsce to nowatorska dziedzina, ale z przyszłością. Z jednej strony może być szansą na zupełnie nowe spojrzenie na sztukę i osobę niewidomą jako jej odbiorcę, z drugiej - ciekawym pomysłem na pracę przy tworzeniu opisów filmów, spektakli teatralnych, wystaw muzealnych.

Warsztaty są bezpłatne, ale każdy z uczestników podpisze z organizatorami zobowiązanie do pracy przy tworzeniu audiodeskrypcji trzech kolejnych wystaw w Galerii Arsenał.

Osoby zainteresowane warsztatami proszone są o przesyłanie zgłoszeń e-mailem na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

do 25 lutego b.r.

Liczba miejsc jest ograniczona do 16 uczestników.

Zapraszamy!

 

Zobacz także:

Media o warsztatach w Galerii

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.