Warsztat "Dostosowywanie sztuki audiowizualnej do potrzeb osób niewidomych"
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 01, listopad 2011 09:04
Fundacja HumanDOC i Fundacja Audiodeskrypcja
zapraszają na warsztat:
„Dostosowywanie sztuki audiowizualnej do potrzeb osób niewidomych”
Wtorek, 15.11.2011 r., godz. 11.00
Warszawa, Kinoteka PKiN, Plac Defilad 1
Warsztat jest częścią:
HumanDOC
MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL FILMOWY
GLOBALNY ROZWÓJ W KINIE
Słabowidzący i niewidomi to grupa licząca około 500 tysięcy osób w Polsce. Chcesz dowiedzieć się jak film/reklamę/kampanię społeczną/obraz audiowizualny dostosować do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, tak by odbiorcy mieli komfort, by twój przekaz był zrozumiały i jasny, ale zostawiał pole do interpretacji? Przyjdź, a dowiesz się więcej o metodzie audiodeskrypcji.
Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa, filmów, reklam i kampanii społecznych, czy gry aktorskiej – dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, kinematografii czy teatrze.
Do udziału w warsztacie zachęcamy w szczególności filmowców, producentów, dziennikarzy, aktorów, artystów, pracowników sektora kultury i przedstawicieli sektora pozarządowego.
Rezerwacja i pytania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. / WSTĘP WOLNY!
W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC odbędą się również projekcje filmów przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych oraz słabosłyszących i niesłyszących. WSTĘP WOLNY! Zapraszamy!
Dostosowywanie filmów wspiera:
Bank Zachodni WBK i polska pomoc
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Warsztat poprowadzą:
Barbara Szymańska - pedagog, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, specjalistka ds. tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji. Od roku 2002 aktywnie działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, swe starania koncentrując szczególnie na inicjowaniu aktywności twórczej osób z problemami wzroku oraz na kompleksowym i multisensorycznym udostępnianiu kultury i sztuki. Od 2006 roku konsultuje oraz współtworzy audiodeskrypcję do dzieł filmowych, scenicznych i plastycznych oraz wydarzeń sportowych. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji. Jest współautorką pierwszych polskich standardów tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych.
Tomasz Strzymiński – prekursor i ojciec audiodeskrypcji w Polsce. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja działającej na rzecz udostępniania kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością. Od roku 2006 swe działania koncentruje szczególnie na sprawowaniu pieczy nad prawidłowym stosowaniem zasad audiodeskrypcji. Zainicjował i współrealizował w roku 2006 pierwsze w Polsce wydarzenie z audiodeskrypcją, którym był seans filmu pt. "Statyści". Efektem jego działań jest również pojawienie się seriali z audiodeskrypcją na stronie ITVP. Z jego inicjatywy audiodeskrypcja została zastosowana po raz pierwszy na świecie podczas tak dużej imprezy filmowej, jaką jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Konsultował i współtworzył audiodeskrypcję do filmów pokazywanych w ramach 32, 33, 34 FPFF w Gdyni. Z jego inicjatywy został wydany pierwszy film z audiodeskrypcją i napisami na DVD pt. "Katyń". Jest pomysłodawcą i współrealizatorem pierwszego spektaklu teatralnego z audiodeskrypcją pt. "Jest Królik Na Księżycu" oraz współrealizatorem pierwszej w Polsce wystawy prac plastycznych z audiodeskrypcją pt. "Marek Kijewski - drżę więc cały, gdy mogę was ozłocić". Prowadzi wykłady (m.in. Senat RP, KRRiT, SWPS) i warsztaty z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji oraz multisensorycznego udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Współautor pierwszych polskich standardów tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych.