Festiwal HumanDOC – kino świata, kino bez barier!

Już 12. listopada w Kinotece PKiN w Warszawie rusza II Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC, prezentujący najlepsze produkcje dokumentalne z całego świata poświęcone globalnym wyzwaniom i tematyce społecznej z Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii, krajów postsowieckich. Część tegorocznej festiwalowej oferty została dostosowana do potrzeb widzów niewidomych i słabowidzących oraz dla osób niedosłyszących i niesłyszących!

 

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego HumanDOC jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z edukacją i promocją działań charytatywnych. Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że będąc tu w Polsce możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nie tylko tu i teraz, ale również w najdalszych zakątkach świata.

Kino bez barier!

W tym roku oferta zostanie wzbogacona o projekcje przystosowane dla osób niewidomych i niesłyszących. „Kino bez barier” będzie prezentowane  w warszawskim Kinie Kinoteka, jak również w Łodzi w Kinie Charlie i w Krakowie w Kinie Agrafka i na IPLEX.PL.

Widzowie z niepełnoprawnością narządu wzroku będą mogli uczestniczyć w pokazach filmów prezentujących problematykę regionów Palestyny, Chile, Gruzji i Chin. Program imprezy uwzględni produkcje: "Szermierze Palestyny" (Polska) – poświęconą młodzieży w Palestynie, "Aby był chleb i pokój" (Polska) - o życiu małej społeczności w cieniu stacjonującej nieopodal potężnej rosyjskiej armii, "Toksyczne podwórko" (Szwecja) - o fabryce w Chile, która zatruwa okoliczny teren, a także "Głosuj na mnie" (Chiny) - dokument o niewiarygodnej rywalizacji młodzieży w chińskich wyborach.

Ponadto w ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się warsztat poświęcony dostosowywaniu sztuki filmowej do potrzeb osób niewidzących. Poprowadzą go przedstawiciele Fundacji Audiodeskrypcja.

Na Festiwalu HumanDOC nie zabraknie także miejsca na projekcje  przystosowane dla osób z problemami słuchowymi. Dwie produkcje – ceniony polski dokument „Planeta Kirsan” o niezwykłej, a mało znanej rosyjskiej republice Kałmucji oraz „Uciekając z Abdulem” obraz o nastoletnim migrancie mieszkającym w Wielkiej Brytanii – zostały wzbogacone o specjalne napisy.

Rozszerzenie ofert Festiwalu HumanDOC o ofertę dla osób z niepełnosprawnością było możliwe dzięki wsparciu Banku BZ WBK, który wcześniej już zdobył tytuł instytucji „Bez barier” przyjaznej osobom niepełnosprawnym.

Do udziału w festiwalowych projekcjach organizatorzy zapraszają zarówno grupy, jak i osoby indywidualne. Wstęp – wolny; wszystkie projekcje są bezpłatne.

Wybrane filmy Festiwalu będzie można obejrzeć od listopada do końca grudnia w kinach w całej Polsce!

 

Przez sześć dni (12-17.11.2011 r.), od południa do północy, za darmo w salach kinowych Kinoteki PKiN w Warszawie, przez miesiąc na platformie filmowej IPLEX.PL,  a od listopada do końca roku w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce będzie można obejrzeć kilkadziesiąt filmów tworzących jedyny w swoim rodzaju obraz tak zwanego Globalnego Południa: Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii, krajów postsowieckich.

 

Co najważniejsze filmy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu dotrą do odbiorców w całej Polsce! Wybrane produkcje będzie można za darmo obejrzeć w Internecie na platformie IPLEX.PL.  Organizatorzy zachęcają też kina w całym kraju do organizowania projekcji dla osób niewidzących i niesłyszących.

 

Przyjdź, zobacz, zainspiruj się!

 

Festiwal HumanDOC to dużo więcej niż filmy. To debaty i dyskusje z autorami i bohaterami filmów, ekspertami i praktykami zajmującymi się globalnym rozwojem , to także warsztat o przystosowywaniu sztuki filmowej dla potrzeb osób niewidzących i program edukacyjny dla szkół.

 

Wśród gości tegorocznego festiwalu nie zabraknie twórców premierowego i wstrząsającego  „Piekło powraca” / „Hell&Back Again” o traumie po wojnie w Afganistanie czy „Wojownika pośród śmieci” / „Garbage Warrior” filmu o znanym na całym świecie eko-architekcie. Festiwal to ważne pytania o największe wyzwania XXI wieku: Czy istnieje kryzys żywieniowy na świecie? Co to są uchodźcy klimatyczni i co dzieje się ze współczesnymi imigrantami? Jakie znaczenie ma demokracja i rozwój? Jakimi prawami rządzą się wielkie korporacje? Jakie jest miejsce Polski w łańcuchu światowego rozwoju? Komu, jak i dlaczego pomagamy?

 

Nagrody dla twórców i… dla publiczności

 

Festiwal HumanDOC zwieńczy gala wręczenia nagród w Centrum Nauki Kopernika, która odbędzie się w połowie grudnia w trakcie jednej z największych imprez organizowanych przez Polskę w ramach Prezydencji w UE – Europejskich Dni Rozwoju oraz pokaz nagrodzonych filmów w Kinotece PKiN! W tym w roku oprócz Grand Prix dla najlepszych filmów polskich i zagranicznych fundowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Polski Instytut Sztuki Filmowej, nagrodę specjalną „Your right: Democracy & Development” ufundowała Komisja Europejska, a kolejne nagrody dla twórców filmów i publiczności ufundowali nasi partnerzy: Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Bank BZ WBK, i firma iSource, dystrybutor Apple w Polsce. Zapraszamy do kina i głosowania na najlepsze filmy!

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu pojawią się wkrótce na stronie: www.festival.humandoc.net,
Rezerwacje i pytania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.