Warsztaty tworzenia audiodeskrypcji dzieł sztuki współczesnej

Galeria Arsenał w Białymstoku już po raz drugi organizuje warsztaty tworzenia audiodeskrypcji dzieł plastycznych z zakresu sztuki współczesnej. Wezmą w nich udział pracownicy m.in. Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze i Lublinie, historycy sztuki i kulturoznawcy. Sztuki opisu prac plastycznych osobom niewidomym będą się uczyć na podstawie dzieł z kolekcji Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

 

Wystawa Obraz kolekcji jest kuratorskim wyborem Wojciecha Łazarczyka i prezentuje prace m.in. Mirosława Bałki, Vesny Bucovec, Huberta Czerepoka, Oskara Dawickiego, Marka Kijewskiego, Katarzyny Kozyry, Natalii LL, Wilhelma Sasnala, Krzysztofa Wodiczko. Rozpoczynające się 13 lipca czterodniowe warsztaty poprowadzą Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja, prekursorzy audiodeskrypcji w Polsce.

Uczestnicy rozpoczną pracę nad stworzeniem audiodeskrypcji, która już w sierpniu udostępniona zostanie osobom niewidomym.

Audiodeskrypcja jest metodą, która umożliwia osobom niewidomym lub słabowidzącym zapoznanie się z treścią wizualną dzieł sztuki i wydarzeń widowiskowych. W przypadku filmu lub teatru uzupełnieniem opisu są dialogi, muzyka i inne dźwięki przynależne ruchomemu obrazowi. Natomiast  malarstwo, videoart czy performance mogą zaistnieć dla osoby niewidomej wyłącznie dzięki słownemu przekładowi.

Obecnie w Polsce dostępność sztuk wizualnych osobom z niepełnosprawnością wzroku jest znikoma lub nie ma jej wcale. Warsztaty są pierwszym krokiem do zmiany. W Niemczech i w Anglii audiodeskrypcja dzieł sztuki jest już od kilku lat stosowana na szerszą skalę.

Zobacz także:

Media o warsztatach

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Jeśli chcesz wyłączyć opcje zapisywania plików cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję.